Firmowa wigilia. Poradnik, jak zorganizować spotkanie świąteczne dla pracowników

2022-11-15
Firmowa wigilia. Poradnik, jak zorganizować spotkanie świąteczne dla pracowników

Jesteś szefem i chcesz zorganizować wigilię firmową? A może jesteś jednym z podwładnych, ale oddelegowano Cię do tego zadania? Nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pozwoli Ci zorganizować wspaniałe spotkanie świąteczne dla pracowników!

Od czego zacząć planowanie spotkania świątecznego?

Planowanie spotkania świątecznego powinieneś zacząć od ustalenia daty. W przypadku małej firmy nie ma zwykle problemu z wybraniem dogodnego terminu, bo podpytać o plany można przy porannej kawie. Nieco inaczej jest w przypadku dużych korporacji. Wtedy najlepiej poprosić o pomoc szefów działów, którzy w ramach swoich teamów przeprowadzą głosowanie i podadzą Ci swoją propozycję. Pamiętaj, że wigilia firmowa powinna odbyć się w terminie pasującym większości osób, ale nie jest możliwe, że wszyscy się dopasują. Jeśli ktoś ma inne plany, nie należy się namawiać go do zmiany, ponieważ przyjście na takie wydarzenie musi być dobrowolne, aby wszyscy spędzili miły czas.

Wybór miejsca na firmową wigilię: biuro czy restauracja?

Kolejnym krokiem jest oczywiście wybranie miejsca. Wigilia firmowa może odbyć się zarówno w biurze, jak i w restauracji czy klubie. Wszystko zależy od pomysłu i oczekiwań pracowników. Żadna z tych opcji nie będzie gorsza, jeśli dobrze się ją zaplanuje.

Wigilia w biurze

Świąteczne spotkanie dla pracowników w biurze należy zacząć od zamówienia cateringu. Jedzenie warto sprowadzić z miejsca sprawdzonego i zadbać, aby w menu nie zabrakło tradycyjnych potraw. Można także zachęcić pracowników, aby przynieśli swoje specjały, jeśli tylko mają na to ochotę. Później należy przejść do organizacji miejsca.

Możesz wybrać salę konferencyjną, którą przystroisz w odpowiedni sposób lub złączyć biurka w open space (o ile to możliwe) i sprawić, że codzienna przestrzeń do pracy stanie się miejscem miłego spędzania czasu. Oczywiście i tutaj nie może zadbać dekoracji! Warto zadbać też o to, aby danego dnia obowiązywał określony dress code. Mogą być to garnitury i eleganckie sukienki, strój w czerwonych kolorach lub cekiny i błyskotki. Wszystko zależy od Waszych preferencji.

Zdecydowaną przewagą wigilii organizowanej w biurze jest to, że tego typu spotkania są zwykle luźniejsze niż te odbywające się gdzieś poza pracą. Pracownicy czują się jak u siebie i sami organizują różnego rodzaju atrakcje, np. proponują wspólne ubranie biurowej choinki czy przygotowują w kuchni mikołajowe muffiny.

Wigilia w restauracji

W przypadku spotkania świątecznego dla pracowników organizowanego w restauracji warto zwrócić uwagę na to, aby miejsce, do którego się wybieracie, miało bożonarodzeniowy klimat. Eleganckie miejsca z sushi czy kuchnią fusion wykorzystacie innym razem, a w trakcie wigilii postawcie na tę niepowtarzalną atmosferę.

Dobrą opcją jest zamówienie przystawek, które będą stały na stołach oraz umożliwienie każdej osobie wybrania napojów i dań głównych z karty.

Wigilia online

Co, jeśli pracujecie zdalnie i na co dzień rozsiani jesteście po całym świecie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wigilię online! Należy wtedy jednak zadbać o jakieś ciekawe atrakcje, które zachęcą pracowników do wzięcia w niej udziału. Być może spotkanie ze znanym człowiekiem lub szkolenie, na które od dawna nie można się zapisać, będzie dobrą opcją dla Was?

Długopis Parker IM czarny GT z GRAWEREM Prezent PR

Upominki dla pracowników - warto je dawać?

Upominki dla pracowników często stanowią pewien problem, ponieważ szefostwo nie wie, czy jest to taktowne, czy też lepiej odpuścić sobie obdarowywanie podwładnych. Wszystko zależy od kultury panującej w Waszej firmie. Jeśli pamiętacie na co dzień o jubileuszach, urodzinach czy imieninach, to nie ma żadnej przeszkody, aby i na święta podarować coś pracownikom. Oczywiście powinny to być niewielkie, niezbyt kosztowne prezenty, np. długopis z grawerem, książka nawiązująca do zainteresowań czy herbaciarka. Jeśli jednak nie chcesz wręczać prezentu każdej osobie, możesz np. zorganizować w ramach atrakcji konkurs z nagrodami. Może być to np. karaoke, konkurs na najładniejszą bombkę lub na najpyszniejszą zimową herbatę. W ramach nagrody możesz przygotować np. bon do księgarni, voucher na szkolenie lub zestawy do wina. Możecie także umówić się na losowanie. Każdy z pracowników wylosuje jedną osobę, dla której przygotuje prezent za określoną kwotę. Takie niespodzianki zawsze są miłe. Jeśli jednak uważasz, że sama impreza jest już wystarczającym prezentem lub zdecydowałeś się rozdać premie świąteczne, życzenia dla pracowników, płynące prosto z serca również wystarczą.

Zapalniczka ZIPPO z151 Spectrum GRAWER + BENZYNA

Pomysły na ciekawy program wigilijnego spotkania

Wigilia firmowa to specyficzny czas. Opcji na jego spędzenie jest mnóstwo. Oto kilka naszych propozycji:

  • karaoke
  • konkurs, np. na najładniejszą bombkę, najszybciej przygotowaną świąteczną kawę czy najładniej ustrojone biurko
  • koncert piosenek świątecznych
  • pokaz filmu
  • kalambury
  • warsztaty z robienia stroików

Atrakcje powinny zostać dopasowane do preferencji uczestników. Tylko wtedy spędzony czas będzie naprawdę jakościowy. Wigilia pracownicza to także dobry moment, aby docenić pracowników i pogratulować osiągnięć najlepszym. Możesz im wręczyć np. prezenty z grawerem w ramach podziękowania za ich zaangażowanie.

Liczymy na to, że dzięki naszemu poradnikowi Twoje świąteczne spotkanie dla pracowników będzie wyjątkowe!

Polecane

pixel