Jak dbać o wieczne pióro? 5 porad

2023-04-03
Jak dbać o wieczne pióro? 5 porad

Wieczne pióro to akcesorium piśmiennicze, które może posłużyć przez wiele, wiele lat, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowane. Jak o nie dbać, aby mieć pewność, że komfort i estetyka pisania zostaną zachowane, a pióro faktyczne będzie wieczne? Poznaj nasze sprawdzone porady, które z pewnością Ci pomogą!

Jak dbać o wieczne pióro, aby służyło nam długie lata?

Dbanie o wieczne pióro nie jest trudnym procesem, ale wymaga wypracowania sobie kilku nawyków, które sprawią, że akcesorium będzie służyło przez bardzo wiele lat. Oto 5 naszych sprawdzonych porad, które na pewno zadziałają również u Ciebie.

1. Zawsze zamykaj pióro po użyciu

Wiele problemów z piórem wynika z faktu, że nie jest ono dokładnie zamykane po każdym użyciu. Nawet jeśli akurat go używasz i na chwilę coś oderwie Cię od pracy, nie zapomnij nałożyć skuwki. To bardzo istotne, ponieważ dzięki temu tusz nie będzie zasychał w stalówce.

2. Odpowiednio przechowuj pióro

Odpowiednie przechowywanie także jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o pielęgnację wiecznego pióra, ponieważ pozwoli ono uniknąć wszelkich uszkodzeń mechanicznych na nim. Jeśli będziesz przechowywać je w specjalnym, etui, nie musisz martwić się o uszczerbki, wgniecenia czy zarysowania. Jeżeli korzystasz zarówno z pióra, jak i z długopisu, możesz śmiało wybrać większe etui, które pomieści Twoje ulubione pisadła, np. długopis Parker Sonnet i pióro tej samej firmy.

Eleganckie skórzane pudełko z grawerowaną tabliczką

3. Odpowiednio czyść wieczne pióro

Wbrew pozorom pióra wieczne należy czyścić w określony sposób, aby uniknąć problemów z użytkowaniem. Często niedogodności pojawiają się właśnie wtedy, gdy atrament zaschnie lub do środka dostanie się dużo kurzu lub paproszków. Wieczne pióro można skutecznie wyczyścić za pomocą wody.

4. Zadbaj o stalówkę

Dbanie o wieczne pióro to przede wszystkim stała pielęgnacja stalówki. Jej czyszczenie jest bardzo proste! Wystarczy włożyć ją do czystej wody na kilkanaście minut, a zalegający w niej atrament wypłynie bez Twojej ingerencji. Później konieczne jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu, aby stalówka całkowicie wyschła. Nie próbuj wydłubywać zaschniętego tuszu za pomocą igły czy wykałaczki, bo możesz ten uszkodzić stalówkę pióra, która przestanie pisać. Warto też pamiętać, aby regularnie, delikatnie przecierać ten element za pomocą miękkiej ściereczki lub bibułki.

5. Używaj tylko dedykowanego atramentu

Tak samo jak długopisy z grawerem wymagają najlepszej jakości wkładów, aby pisało się nimi komfortowo, tak i wieczne pióro należy napełnić bardzo dobrym atramentem. Pamiętaj więc, aby używać wyłącznie dedykowanego atramentu, który zaleca producent lub takiego, który masz doskonale przetestowany. Niestety niskiej jakości atrament może zbyt szybko zasychać lub rozlewać się nieodpowiednio. Jeśli więc np. stawiasz na pióro Waterman, zapoznaj się dokładnie z zaleceniami producenta, co do wypełniania.

Atrament butelkowy Parker CZARNY

Czego unikać podczas pielęgnacji wiecznego pióra?

Musisz także pamiętać, że pewnych rzeczy należy unikać, jeśli chodzi o pielęgnację wiecznego pióra. Przede wszystkim zrezygnuj ze wszystkich środków chemicznych, których używasz do czyszczenia powierzchni i akcesoriów w swoim domu. Jeśli sama woda nie pomaga w pozbyciu się zabrudzeń, możesz skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia piór. Jednak wszelkiego rodzaju płyny uniwersalne czy mleczka do czyszczenia nie są odpowiednie do takich działań. Dbanie o wieczne pióro to też należyte jego użytkowanie. Nie możesz zbyt mocno przyciskać go podczas pisania ani stosować go na tłustych powierzchniach, np. kartkach pokrytych klejem. Bardzo ważne jest też, aby rozpisywanie pióra wiecznego było przeprowadzane w odpowiedni sposób. Nie dociskaj mocno stalówki, nie potrząsaj nim ani nie próbuj robić tego na papierze o nierównej strukturze. Staraj się podejść do tego delikatnie. Warto też wspomnieć, że jeśli zauważysz, że np. stalówka Twojego pióra jest już w bardzo złej kondycji, nie oznacza to, ze musisz wymienić je na nowe. Zorientuj się, czy dany producent nie oferuje części zamiennych, które pozwolą Ci uratować ulubione pisadło.

Jakie akcesoria pomogą w utrzymaniu wiecznego pióra w dobrym stanie?

Zastanawiasz się, jakie akcesoria do pióra wiecznego warto nabyć? Przede wszystkim konieczny jest wysokiej jakości atrament, bo to on jest jednym z elementów, które gwarantują komfortowe pisanie. Jednak to nie wszystko. Tak jak wspomnieliśmy, jednym z najważniejszych akcesoriów, jeśli chodzi o dbanie o wieczne pióro, jest wysokiej jakości etui. Powinno mieć ono wyściełane wnętrze, aby akcesorium dobrze w nim leżało i solidne zewnętrze. Dzięki temu każdy ewentualny upadek zostanie zamortyzowany. Jeśli często korzystasz z pióra przy biurku, dobrym pomysłem jest także zakupienie stojaka, na który będziesz je odkładać w trakcie pracy. Oczywiście musisz pamiętać, że przed umieszczeniem tam tego akcesorium, musisz je zamknąć za pomocą skuwki. Warto też zaopatrzyć się w miękką ściereczkę do przecierania stalówki oraz w preparat do czyszczenia, który pomoże przy trudniejszych zabrudzeniach.

Jesteśmy pewni, że od teraz dbanie o wieczne pióro nie będzie dla Ciebie tajemnicą i wybrane akcesorium posłuży Ci przez bardzo długi czas.

Polecane

pixel