Legenda zapalniczek Zippo. Historia, oryginalność i wyjątkowe modele

2022-12-12
Legenda zapalniczek Zippo. Historia, oryginalność i wyjątkowe modele

Zapalniczka benzynowa Zippo to kultowy produkt, który jest znany od lat 30. XX wieku. Zastanawiasz się, jaka jest historia tej marki? A może chcesz kupić ich produkt, jako prezent dla taty, wujka, przyjaciela czy babci, ale nie wiesz, na który model się zdecydować? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Wyjątkowa historia zapalniczek Zippo

Historia zapalniczki Zippo ma swój początek w latach 30. XX wieku w Pensylwanii. To właśnie wtedy George G. Blaisdell zauważył u swojego przyjaciela duży problem z użyciem zapalniczki, którą ten przywiózł z Austrii. Poczuł, że świat potrzebuje czegoś, co jest poręczne, trwałe, wiatroodporne i… nie wymaga użycia dwóch rąk.

Pod koniec 1932 roku stworzył swoją pierwszą zapalniczkę benzynową, pozbawioną niewygodnych elementów, które widział wcześniej u swojego przyjaciela. Skąd wzięła się nazwa Zippo? Z preferencji twórcy! Po prostu podobało mu się brzmienie słowa „zipper” i postanowił przerobić je nieco, aby brzmiało bardziej nowocześnie.

Kieszonkowa wersja zapalniczki benzynowej stworzona przez Blaisdella kosztowała niespełna 2 dolary i kupowało się ją z dożywotnią gwarancją. Można więc stwierdzić, że najbardziej kultowe zapalniczki świata powstały jako odpowiedź na ludzkie potrzeby, a właściciel był przekonany o ich niezawodności!

Myślę, że twórca już wtedy wiedział, że będzie to idealny gadżet dla siebie lub jako prezent dla dziadkaprezent dla taty lub upominek dla przyjaciela. W latach 40., podczas II Wojny Światowej, firma Zippo przestała produkować zapalniczki dla konsumentów indywidualnych i zaczęła przygotowywać produkty tylko dla armii amerykańskiej. Wtedy to właśnie powstały modele ze stalową obudową i czarnym wykończeniem crakle.

Zapalniczka Zippo Z150 Black Ice z GRAWEREM ZESTAW   Zapalniczka ZIPPO z151 Spectrum z GRAWEREM ZESTAW

To, że żołnierze korzystali z zapalniczek Zippo, zdecydowanie umocniło pozycję tej firmy na rynku. W kolejnych latach marka ta ciągle się rozwijała, wypuszczając coraz to nowsze produkty, np. ogrzewacze. Co więcej, stała się na tyle rozpoznawalna i kultowa, że jej produkty są uważane za wyjątkowe i luksusowe. Pierwsze modele Zippo to okazy kolekcjonerskie, o których marzy wiele osób, lubujących się w tego typu akcesoriach. Obecnie Zippo to firma, której jedynym właścicielem jest George B. Duke, wnuk założyciela. Marka oprócz zapalniczek sprzedaje też perfumy okulary, akcesoria life stylowe oraz produkty dla entuzjastów outdooru.

Filmowe role benzynowych zapalniczek

Ciekawostką na temat zapalniczek benzynowych jest fakt, że są często używane jako rekwizyty filmowe i teatralne. W przypadku marek Zippo trzeba wiedzieć, że wystąpiły one w ponad 200 filmach! Wynikało to głównie z faktu, że są one trwałe, eleganckie i wiatroodporne, co na planie jest niezwykle ważne.

Można zobaczyć je zarówno w wielomilionowych hitach, jak i w małych produkcjach kina niszowego. Przydają się zwykle bohaterom, aby rozpalić ognisko, oświetlić sobie drogę lub po prostu zrobić wrażenie podczas odpalania papierosa. Interesujące jest także to, że produkty Zippo były obecne w przemyśle filmowym również w inny sposób. Zapalniczka na prezent była bowiem strzałem w dziesiątkę!

Często kultowe modele wręczane w ramach prezentu, np. członkom ekipy filmowej czy podczas rozdawania różnych nagród. Do dziś są zresztą grawerowane zapalniczki Zippo wybierane są na upominki nie tylko w branży filmowej, ale ogólnie, gdyż jest to podarunek dla każdego – starszego mężczyzny na emeryturze, studenta, uwielbiającego wypady w góry czy eleganckiej kobiety.

Napełnianie zapalniczek Zippo

Napełnienie zapalniczek tej firmy nie jest trudne, niezależnie czy wybierzesz model Zippo Black Ice, Spectrum, Chrome czy inny. Potrzebna jest do tego jedynie dedykowana benzyna do zapalniczek. Wystarczy 5 prostych kroków:

  1. Wyjmij wkład z obudowy, odwróć go i podnieś filcową wkładkę, aby odsłonić włókninę w komorze paliwowej.
  2. Powoli nasącz włókninę benzyną do zapalniczek. Nie przepełniaj zapalniczki, przerwij nalewanie, gdy włóknina zacznie się przebarwiać lub paliwo sięgnie górnej krawędzi.
  3. Włóż wkład do obudowy, wytrzyj ręce i obudowę z resztek paliwa. Zadbaj też, aby nigdzie w pomieszczeniu nie było ani kropli benzyny do zapalniczek, gdyż jest ona łatwopalna.
  4. Obróć kciukiem kółko trące, wykonując ruch w dół, aby wytworzyć iskrę.
  5. Gdy płomień się pojawi, skorzystaj z niego lub zamknij górę obudowy, aby go zgasić.

To tyle!

Wyjątkowe modele: zapalniczki Zippo z grawerem

Trudno o wskazanie jednego, idealnego modelu zapalniczki Zippo, gdyż każda ma w sobie coś niepowtarzalnego. Wybór zależy m.in. od tego, czy szukasz zapalniczki na prezent czy dla siebie. Jeżeli szukasz czegoś na własny użytek, zwróć uwagę na design, ale także na to, jak dany model trzyma Ci się w ręce i czy jest poręczny.

Jeśli szukasz opcji dla kobiety, wybierz opcję ciekawą, pod kątem designu. Przykładowo Zippo Spectrum z grawerem to propozycja, która na pewno ją zachwyci pod względem kolorów, które wyglądają jak rozlana benzyna. Szukasz czegoś dla starszego pokolenia? Z pewnością każdy dziadek, szef czy teść ucieszy się z klasycznej złotej lub srebrnej, metalowej zapalniczki z grawerem, która będzie pięknie prezentować się zarówno solo, jak i z papierośnicą w tym samym odcieniu.

Zapalniczka Zippo Z150 Black Ice z GRAWEREM   Zapalniczka ZIPPO 200 Chrome z GRAWEREM ZESTAW

Oczywiście świetnie sprawdzi się także klasyczny, czarny model. Jeżeli natomiast, chodzi o prezent dla męża, to na pewno spodoba mu się propozycja z grawerem, ale nie byle jakim! Możesz np. umieścić na metalowej zapalniczce swoje lub wasze zdjęcie. Taki prezent to idealne połączenie praktycznego podejścia z dozą romantyzmu.

Mamy nadzieję, że historia marki Zippo Cię zaciekawiła i zachęciła do zakupu tego wyjątkowego produktu. Metalowa zapalniczka na prezent dla siebie lub kogoś bliskiego to zawsze dobry wybór, a urozmaicając ją grawerem, możesz połączyć funkcjonalność z sentymentalnym akcentem.

Polecane

pixel