Sztuka kaligrafii - artykuły piśmiennicze na prezent
Kaligrafia przeżywa obecnie swój renesans. W erze komputerów coraz więcej osób chce przywrócić sobie umiejętność pięknego pisania lub nawet znacznie rozwinąć się w tej kwestii. Jak nauczyć się idealnej techniki i jakie przybory wybrać? Sprawdź nasze porady!
Jak nauczyć się kaligrafii?
Pismo odręczne ćwiczymy najczęściej w szkole, a później mimo woli przenosimy się na komputer. Musisz jednak wiedzieć, że nauka kaligrafii jest bardzo zbliżona do tego, jak wygląda nauka pisania w ogóle. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość, być przygotowanym na wiele błędów, które popełnisz, a także dać sobie po prostu czas na rozwój. Co musisz przygotować, aby w ogóle zacząć?
- Odpowiednie miejsce do pisania – na stole czy biurku musisz mieć dużo przestrzeni. Istotne jest także doskonałe oświetlenie.
- Przybory do pisania – zgodnie ze swoimi preferencjami zdecyduj, czy na początek wybierasz pióra wieczne, czy długopisy.
- Papier do kaligrafii – to zupełnie inny papier niż np. ten wykorzystywany do drukarki. Papier do nauki starannego pisma wymaga odpowiedniej struktury (nie za szorstka, niezbyt gładka). To, czy papier będzie czysty, w kratkę czy w linie, zależy już od Twoich preferencji.
Sztuka kaligrafii - przybory do pisma odręcznego
Przyborów, które przydatne są do kaligrafii, jest mnóstwo. Na początek jednak najlepiej jest wybrać pomiędzy najprostszymi opcjami, a więc długopisem i piórem. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to zdecydowanie jest to opcja łatwiejsza w opanowaniu, chociaż i tak nie jest to proste. Pisząc długopisem, musisz zadbać o to, aby chwytać go zawsze dość blisko końcówki i trzymać pod kątem 80 stopni (względem kartki). Dodatkowo wystarczy delikatnie zbyt mocny nacisk, aby całość nie prezentowała się tak idealnie, jakbyś tego chciał, więc musisz wykształcić w sobie umiejętność odpowiedniego dociskania do kartki. W przypadku pióra sprawa jest jeszcze bardziej wymagająca. Po pierwsze pióro wymaga więcej czasu, bardziej powolnego i subtelnego kreślenia liter. Poza tym, o ile długopis pozwoli nam swobodnie działać nawet wtedy, gdy kąt pisania nieco się zmieni, o tyle pióro nie będzie już tak współpracować. Tego typu narzędzie wymaga nachylenia pod kątem 40 stopni względem papieru i chwycenia go około 2 centymetry od stalówki. Istotne jest także, aby chwyt był lekki. Oczywiście możesz także postawić na inne przybory do nauki odręcznego pisania np. brush peny, cienkopisy, ołówki czy pisaki do kaligrafii.
Co jest potrzebne do nauki kaligrafii? Wskazówki dla początkujących
Zastanawiasz się, czego potrzebujesz do nauki kaligrafii? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, z pewnością przyda się cierpliwość i chęci, a także narzędzia, które lubisz, są dla Ciebie wygodne i dobrze leżą w dłoni. To jednak nie wszystko. Co warto zrobić, aby nauka przebiegała szybciej?
- Wykonuj ćwiczenia z kaligrafii – możesz znaleźć zarówno zeszyty do ćwiczeń, jak i darmowe instruktaże w Internecie.
- Ćwicz codziennie – tylko regularna praktyka sprawi, że nauczysz się pięknie pisać.
- Zapisz się na kurs kaligrafii – jeżeli czujesz, że na start potrzebujesz instruktora, dobrą opcją będzie wybranie szkolenia z pisania odręcznego, na którym specjalista podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami.
- Znajdź swoją inspirację – istnieje mnóstwo rodzajów kaligrafii. Warto wybrać styl, od którego zaczniesz swoją przygodę.
- Wybieraj artykuły piśmiennicze ze sprawdzonych miejsc - niestety czasami osoby skuszone atrakcyjną ceną sięgają po długopisy czy pióra słabej jakości, przez co efekty nie są zadowalające.
- Przechowuj przybory do pisania odręcznego w odpowiedni sposób, aby mieć pewność, że tusz nie wyschnie.
Jaki prezent dla kaligrafa? Kreatywne pomysły na prezent
Znasz kogoś, kto zajmuje się sztuką kaligrafii i chcesz zrobić mu prezent? Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście postawienie na wysokiej jakości przybory do pisania. Jakie wybrać? Np. artykuły piśmiennicze marki Parker lub Waterman są jednymi z najczęściej polecanych przez kaligrafów. Jeśli więc planujesz sprawić komuś radość, wybierz rekomendowane pióro z grawerem. To idealna opcja dla osób, które właśnie to narzędzie uważają za najwygodniejsze do użytkowania lub nigdy jeszcze nie próbowały kaligrafii pióra, ale o tym marzą. Dodatkowo dzięki personalizacji taki z pozoru banalny upominek staje się czymś wyjątkowym. Podobnie długopisy Parker z inicjałami czy inspirującym cytatem są świetnym pomysłem. Dobry prezent dla kaligrafa to także wyjątkowy papier, np. jakaś papeteria, którą może wykorzystać w swojej pracy. Pamiętaj jednak, aby skupić się na strukturze, gdyż znalezienie idealnych kartek stanowi wyzwanie! Istnieją także zestawy do kaligrafii, które zawierają w sobie wszystkie niezbędniki. To szczególnie dobry pomysł dla osób początkujących. Jeżeli jednak nie chcesz stawiać na przybory do pisania, śmiało możesz skorzystać z nieszablonowych propozycji. Np. grawerowane pudełko, do przechowywania niezbędników piśmienniczych na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Inną opcją jest np. srebrna zakładka, która w notesie do kaligrafii będzie zaznaczała odpowiednią stronę.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił Ci nieco kwestię kaligrafii i teraz łatwiej przyjdzie Ci teraz odnaleźć się w świecie odręcznego pisma. Ostrzegamy jednak - to naprawdę wciąga!