Tabliczka tożsamości — historia nieśmiertelnika

2022-05-11
Tabliczka tożsamości — historia nieśmiertelnika

Niegdyś jedynie nieodłączny element wojskowego munduru, dziś również oryginalny i modny dodatek biżuteryjny. Na przestrzeni lat nieśmiertelniki ewoluowały ze swojej praktycznej formy, stając się elementem ubioru wyrażającym myśli i wolność słowa. Tabliczki tożsamości — w czym tkwi ich wyjątkowość i dlaczego stały się tak popularne? Wyjaśniamy!

Czym jest nieśmiertelnik?

Pierwsze wzmianki o nieśmiertelnikach sięgają czasów starożytnego Rzymu. Służyły one do zidentyfikowania legionistów, którzy polegli podczas bitwy. Pomysł ten został bardziej spopularyzowany pod koniec XIX wieku, kiedy to stanowił główny system identyfikacji żołnierzy należących do armii amerykańskiej. System szybko został podłapany przez inne kraje i stał się normą na całym świecie.

Nieśmiertelniki mają również ogromną wartość sentymentalną dla rodziny poległego żołnierza. Kiedy przewiezienie ciała do jego ojczyzny jest niemożliwe, tabliczka tożsamości stanowi jedyną pamiątkę, jaka po nim pozostała. W Polsce nieśmiertelniki są używane przez wojsko od 1920 roku. Wtedy jednak nieco różniły się od klasycznej formy, wykorzystywanej współcześnie. Składały się z dwóch cynkowych blaszek, pomiędzy które wkładana była kartka z danymi osobowymi. Żołnierze własnoręcznie wydrapywali również swoje dane na obu stronach blaszki.

Nieśmiertelnik jako wyjątkowy pomysł na prezent

Charakterystyczny design nieśmiertelnika oraz jego symbolika stały się ważnym elementem naszej kultury. Spopularyzowanie tabliczek tożsamości sprawiło, że współcześnie stanowią one elegancki dodatek biżuteryjny, wykonywany nie tylko ze stali szlachetnej, ale także ze srebra, a nawet platyny. Ewoluował również rodzaj graweru, jakim są ozdabiane — znajdziemy na nich nie tylko podstawowe dane osobowe, ale również dedykacje, jeśli mają stanowić wyjątkowy prezent dla chłopaka, wartościowe cytaty, a nawet zdjęcia!

Nieśmiertelnik ze stali szlachetnej, a nawet srebrny nieśmiertelnik to doskonałe pomysły na prezenty z okazji rocznicy, urodzin, walentynek, czy Dnia Ojca. Jako ponadczasowe symbole wojskowego etosu hołdują takim wartościom jak honor, niezłomność, odwaga czy braterstwo. Ten wyjątkowy drobiazg to coś więcej niż tylko elegancka biżuteria, dzięki niemu możemy wyrazić prawdziwą głębię uczucia, a także szacunek, jaki żywimy do osoby, którą pragniemy obdarować.

Srebrny Nieśmiertelnik MINI 925 Grawer + TABLICZKA

Jeśli nieśmiertelnik ma stanowić wyjątkowy prezent dla niego, można zdecydować się na zakup dwóch kompletów i wspólny grawerunek. Częstym pomysłem jest wypalanie części cytatu lub sentencji na jednej tabliczce, a reszty na drugiej. W ten sposób podkreślimy siłę więzi i jej niezwykły charakter.

Nieśmiertelnik — dla kogo będzie odpowiedni?

Dzięki możliwości wykonania w pełni spersonalizowanego grawerunku, tabliczki tożsamości stanowią doskonały pomysł na prezent dla każdego członka rodziny. Srebrny nieśmiertelnik to wyjątkowy upominek z okazji chrztu, czy Pierwszej Komunii Świętej, rocznicy ślubu, a nawet osiągnięcia przez osobę bliską jakiegoś ważnego celu, lub upamiętnienia przełomowego momentu w jej życiu.

Klasyczny nieśmiertelnik ze stali szlachetnej, złota czy platyny pasuje do osoby w każdym wieku. Choć przyjęło się, że to doskonały pomysł na prezent dla niego, obecnie granica pomiędzy biżuterią damską a męską zaciera się do tego stopnia, że może być noszona bez względu na płeć. Tabliczki tożsamości z powodu swojej wyjątkowej symboliki są prezentami ponadczasowymi i bardzo osobistymi.

Nieśmiertelnik Czarny Stal Szlachetna z GRAWEREM Z

Spersonalizowany prezent zapadający w pamięć

Ogromną zaletą nieśmiertelników jest również możliwość ich pełnej personalizacji. Ze względu na swoją stosunkowo sporą powierzchnię można wygrawerować na nich dłuższy cytat, ważny dla osoby obdarowanej symbol, a nawet zdjęcie. Dostępność motywów uzależniona jest od umiejętności jubilera, u którego zdecydujemy się na grawerunek, oraz narzędzi, jakimi dysponuje.

Grawer na nieśmiertelniku warto dokładnie przemyśleć. Choć takie motywy jak rytm serca, czy popularne sentencje o miłości zawsze będą w dobrym tonie, to ta bardziej osobista, intymna symbolika będzie miała dla bliskiej naszemu sercu osoby największe znaczenie. Może będzie to życiowa rada, może cytat upamiętniający wspólne chwile, a może wyznanie miłości.

Nieśmiertelnik ze Stali Szlachetnej z GRAWEREM Tabliczka

Tabliczka tożsamości stanowi zatem prezent uniwersalny, który dzięki spersonalizowanym akcentom nabiera wyjątkowego, osobistego znaczenia. Jest ponadczasowa, jedyna w swoim rodzaju, magiczna. Ten delikatny dodatek biżuteryjny może być noszony zarówno na co dzień, jak i wyjątkowe okazje. Dzięki swojej dyskretnej formie może stać się prawdziwym amuletem, który będzie dodawał osobie bliskiej naszemu sercu sił, przypominając, jak wiele dla nas znaczy.

Urzekający, wyjątkowy prezent to taki, którego symbolika porusza serca i przywołuje wzruszające wspomnienia. Zdecyduj się na ponadczasowy nieśmiertelnik z grawerem i spraw swoim bliskim najpiękniejszy upominek.

Polecane

pixel