Wręczanie prezentu szefowi. Co wolno, a czego nie wypada?

2022-10-24
Wręczanie prezentu szefowi. Co wolno, a czego nie wypada?

Zbliżają się urodziny szefa w pracy, a Ty jesteś zestresowany, bo nie wiesz, jak się zachować? Czy powinieneś przygotować upominek? Jak wręczyć prezent? A może podarowanie upominku przełożonemu zostanie uznane za nietaktowność? W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania. Gwarantujemy, że znajdziesz w nim pełne wytyczne, co do savoir-vivre wręczania prezentów szefostwu.

Tradycja wręczania prezentów w Twojej firmie

Jesteś nowy w miejscu pracy i zastanawiasz się, czy wypada dać prezent szefowi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie w każdej firmie tradycja wręczania prezentów szefostwu z różnych okazji jest praktykowana. Dlatego, zanim zdecydujesz się na taki krok, musisz się upewnić, że rzeczywiście nie zostanie to źle odebrane.

Warto też podpytać współpracowników o to, jaki rodzaj prezentów jest najczęściej wybierany w firmie. Być może są to małe upominki, typu długopis z grawerem, a może jednak np. butelka drogiego koniaku. Może być też tak, że wszyscy pracownicy składają się na prezent dla szefostwa i kupowana jest jedna, wysokiej jakości rzecz, np. posrebrzana szkatułka na biżuterię. Warto też zapomnieć o obdarowywaniu przełożonych bez okazji. Jest to często uznawane za nieodpowiednie zachowanie i wprawia w zakłopotanie obie strony.

Posrebrzana szkatułka na Biżuterię z GRAWEREM JTB100

Najczęściej prezenty wręcza się, gdy obchodzone są urodziny szefa w pracy lub też świętowany jest jakiś jubileusz firmy. Nierzadko też wręczane są prezenty na święta Bożego Narodzenia. Na koniec musimy wspomnieć, abyś podczas zbierania informacji, nie zapomniał podpytać o to, jak wręczyć prezent, gdyż to także jest istotna kwestia.

Zachowaj profesjonalizm

Wybierając prezent dla szefa, nie zapominaj o zachowaniu się w sposób profesjonalny. Nawet jeśli w Waszej firmie panuje luźna atmosfera, na co dzień zwracacie się do siebie po imieniu i nie musicie przychodzić elegancko ubrani, należy zachować pewien dystans.

Zabawne obrazki, kubki ze śmiesznym zdjęciem czy piersiówka z Waszym wspólnym zdjęciem nie jest dobrą opcją. Najlepiej jest wybrać rzeczy estetyczne, jakościowe i użyteczne, które przydadzą się w prowadzeniu firmy, np. kamienie lodowe do whisky czy powerbank z grawerem.

Kamienie Lodowe do Whisky Stones z GRAWEREM S

Jaki prezent dla szefa będzie idealny? Z klasą, ale niezbyt kosztowny

Wiesz już, czy wypada dać prezent szefowi, więc czas przejść do tego, jaki upominek wybrać, aby mieć pewność, że będzie on trafiony. Wszystko zależy od preferencji obdarowywanego, jego trybu pracy, a także od płci. Np. świetny prezent dla szefowej to długopis z grawerem lub pióro. Taki drobny gadżet będzie towarzyszył jej na co dzień.

Inne opcje to np. zapachowa świeca w pięknym opakowaniu, drewniana herbaciarka, personalizowany pendrive z dużą pamięcią, posrebrzana szkatułka na biżuterię lub kosz złożony z kawy, herbaty i słodkości. Jeśli z kolei potrzebny Ci prezent dla szefa, to oprócz wymienionego już wcześniej długopisu z grawerem marki Waterman czy Parker, które uważane są za jedne z lepszych w tym sektorze, możesz postawić np. na:

  • kamienie do whisky,
  • elegancką papierośnicę,
  • metalowy wizytownik,
  • spinki do mankietów.

Wręczaj prezent od całego zespołu, a nie tylko od siebie

Wiele osób zastanawia się także jak wręczyć prezent przełożonemu. Czy powinno się zrobić to na osobności? A może jednak przy całym zespole? Najbardziej komfortową i najczęściej ustalaną strategią jest to, że cały team przygotowuje jeden podarunek, a wyznaczona osoba po prostu składa życzenia i przekazuje go w ręce szefa od całej grupy.

To najbardziej taktowna, a zarazem najmniej stresująca sytuacja dla obu stron. Jest to szczególnie ważne, jeśli np. świętujecie urodziny szefa w pracy i chcecie kupić mu coś droższego, np. spinki do mankietów ze srebra. Gdyby jedna osoba podarowała coś tak kosztownego, przełożony mógłby poczuć się skrępowany.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi masz już pewność co do tego, czy wypada dać prezent szefowi i nie musisz już wyszukiwać haseł „wręczanie prezentów savoir vivre”. Pamiętaj, że ostatecznie liczą się przede wszystkim dobre intencje. Powodzenia!

Polecane

pixel